Biyografi

Gündüzleri Hastanede takım elbiseli yönetici akşamları Jean ile şarkıcı

Doktor olan babasının mecburi hizmet için gittiği Ordu’nun Korgan ilçesinde doğdu. 11 yaşında Galatasaray Lisesi’ni kazanana kadar çocukluğu 6 aylıkken babasının tayin olduğu Edirne Uzunköprü ‘ de geçti.
Çocukluğu ‘küçük doktor’ olarak geçen Hancılar 1981 ‘de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanarak bu ünvanını resmileştirdi. 1987 de doktor olarak mezun olup Radyasyon Onkolojisi ihtisasına başlarken tesadüfen dinlediği Ruhi Su sayesinde Yavuz Top ve halk müziği ile tanıştı. 3 yıl süre ile halk müziği eğitimine devam etti, aynı tarihlerde Timur Selçuk ile solfej ve armoni derslerine başladı aynı tarihlerde kurduğu Seyir Defteri topluluğu ile ilk konserleri ve 1989 yılında Uzun Yağmurlardan Sonra adlı ilk albümü gerçekleştirdi.

Tüm şarkılarda İstanbul ‘un anlatıldığı Tırışkadan Nağmeler albümünde besteci söz yazarı olarak yer aldı ve bas gitar çaldı.
Fransa ‘da kazandığı burs nedeni ile bir süre müziğe ara veren Hancılar 2000 yılında doktorlardan oluşan 87. Basamak topluluğu ile müziğe tekrara döndü ve Meltem Taşkıran ile şan derslerine başladı. 2005 aralık ayında Babylon’da verdiği ‘Aklımızda Kalan Şarkılar’ adlı ilk solo konserinde şarkıcılık kariyerini başlattı. Grubu ile bir çok toplantı ve organizasyonda yer aldıktan sonra Mavi Bisiklet kampanyası açılışında Taksim Meydanı’nda halk konseri verdi. 2008 Mart ayında Kadir Çöpdemir ile Babylon’da Muhabbetli Türk Pop Tarihi adlı müzikli gösteride 1960-2000 yılları arasındaki dönemin şarkılarını Kadir Çöpdemir’in ‘geyiği’ eşliğinde seslendirdi.
Temmuz 2008 ‘ de yayınlanan ‘KİLİT’ adlı albümünde Selahattin Erhan , Aslı Zen Yentur ve Stelyos Rokos’un bestelerinin yanı sıra Fikret Kızılok’un Yeter ki adlı ölümsüz eserini yeniden yorumlayan Tayfun Hancılar ilk albümünden YETER Kİ ve YANARIM adlı şarkılarına klip çekti. ‘’Yanarım’’ adlı klibinde bir hastasının hayat hikayesinden etkilenerek kanserli bir hastanın tedavi sürecini anlatan duygusal bir çalışma yaptı ve klip büyük ilgi toplayıp ana haber bültenlerinde yayımlandı.

2009 yılında Suat Suna ile çalışmalara başlayan Hancılar ALDIRMA adını verdiği 2. albümünü Nisan 2010 da dinleyicilerle buluşturdu . Suat Suna ‘nın beş Tayfun Hancılar ‘ın üç şarkısının yer aldığı albümde düzenlemeleri Erdem Yörük ve Suat Suna gerçekleştirdi. Albümün ilk klibi ‘’Henüz Değil ‘’ adlı parçaya çekildi. Suat Suna ‘nın Aldırma adlı bestesine çekilen albümün ikinci klibinde ‘’Roman dansçılarla neşeli görüntüler yer aldı

Bu süre içinde Liv Hospital hastanesinde Onkoloji direktörü olarak çalışan Tayfun Hancılar gündüzleri süren yoğun hasta tedavi sürecindeki yorgunluğunu akşamları 80-90 ‘lı yılların anı ve şarkıları ile dolu ‘’Tayfun Hancılar Cabaret Show ‘’ programı ile atmaya çalıştı.

Aynı zamanda 5 yıl boyunca Alem FM de ‘’Tayfun Hancılar ‘la Hoş Sohbet ‘’ adlı programda Türkiye’nin en önemli sanatçılarını ağırladı. Gelen tüm konuklar benim için çok değerliydi ama Müşfik Kenter’le vefatının hemen öncesinde yaptığım programı hala unutamam herhalde hayatımın en heyecan ve onur verici anlarındandı dedi

2017 yılında Barlas Erinç ile yolları kesişen şarkıcı ‘’Seninle ‘’adlı bestedeki hınzır sözlerden çok etkilendi. ‘’ 30 yıllık onkoloji uzmanlığım esnasında hastalarımla birlikte yeteri kadar zorlu ve ciddi mücadeleler verdik en azından özel hayatımda biraz haylazlık yapabilirim ‘’ diye düşünüp söz ve müziği Barlas Erinç ‘e ait olan ‘’ Seninle’’ parçasının düzenlemesini Görkem Yenilmez’ e emanet etmiş. Ortaya hareketli esprili bir pop-rock parçası çıkmış.

Şarkının klibini ünlü yönetmen Gökhan Palas çekmiş, o da şarkının ruhuna uygun hızlı tempolu genç ruhlu bir klip yaratmış. Kırmızı bir vespa üzerinde iki genç arasındaki aşkı seslendiren Tayfun Hancılar ‘’ yönetmen yaşıma hürmeten beni klip boyunca ayağa kaldırmadı herhalde -😊’’ dedi. Klip çekimi boyunca kırmızı vespa ile İstanbul’u dolaştıklarını ortaya eğlenceli güzel bir klip çıktığını umduğunu söyleyen Tayfun Hancılar gündüzleri ‘’Okan Üniversitesi hastanesi’nde kanser hastalarının tedavisini sürdürüyor. Ortada 30 yıllık iki emek var birisi Onkoloji diğeri müzik , ikisinden de vazgeçemem diyor. Bütün bu yoğunluğun yanı sıra hastanenin Medikal Direktörlüğünü yürüten Hancılar ‘’ gündüzleri hasta bakıp aynı zamanda tüm hastaneyi yönetip akşamları da sahne yapıyorum inanmayacaksınız ama hala boş zamanım var -😊’’ diyor.

Tayfun Hancılar şimdilerde “Seninle” isimli son albümünün heyecanını yaşıyor. 2018’in ilk aylarında müzikseverlerle buluşacak olan albümde tek şarkı bulunuyor. Arpej Müzik etiketiyle yayınlanacak olan single çalışmasının klibide çok yakında sizlerle!